Jak ocenić stopień zużycia opon?

Stopień zużycia opon często ciężko jest określić gołym okiem. Jest to jednak konieczne jeśli chcemy, by nasz pojazd był bezpieczny, a my nie chcemy narażać się na mandat.

Prawo o ruchu drogowym mówi jasno – bieżnik w używanych oponach musi mieć minimum 1,6 mm głębokości. Tylko takie opony zapewniają dobrą przyczepność auta do jezdni, sprawne hamowanie i pokonywanie zakrętów. Warto mieć jednak świadomość, że w trudnych warunkach im głębszy bieżnik, tym lepiej. Zapewnia on bowiem lepsze odprowadzenie wody, śniegu i błota pośniegowego, co znacząco wpływa na komfort i łatwość kierowania pojazdem.
Przystępując do pomiaru samochód ustawiamy na równym podłożu i skręcamy kołami w lewo lub w prawo. Warto zaopatrzyć się w głębokościomierz lub po prostu zapałkę wykałaczkę albo linijkę. Ciekawym sposobem jest też wykorzystanie monet. W przypadku opony letniej wystarczy umieścić w bieżniku monetę o nominale 2 gr koroną orzełka w dół. Jeśli cała korona jest widoczna, należy wymienić oponę. W przypadku opony zimowej – włóż monetę o nominale 5 zł. Jeżeli cały wewnętrzny krążek wystaje z rowka bieżnika to znak, że opona kwalifikuje się do wymiany.