Jak obliczyć zużycie paliwa?

Podczas kupna samochodu czy innego pojazdu zawsze stawiamy pytanie o to ile pali. Podobnie jest już w czasie eksploatacji pojazdu. Chcemy sami sprawdzić czy teoretyczne spalanie pokrywa się z tym w praktyce. Jak obliczyć spalanie samodzielnie?

Spalanie można obliczyć samodzielnie stosując prosty wzór matematyczny. Zanim przystąpi się do obliczeń należy udać się na stację i zatankować samochód ,,do pełna”. Następnie zerujemy licznik lub jeśli nie jest to możliwe spisujemy stan przejechanych kilometrów. Zapisujemy również ilość zatankowanego paliwa. Później musimy przejechać min. 100 km, ale najlepiej zrobić ich jak najwięcej lub po postu wyjechać prawie cały zbiornik. Lepiej nigdy nie ryzykować i nie wyjeżdżać paliwa ,,do zera”. Przed kolejnym tankowaniem spisujemy liczbę przejechanych kilometrów i możemy przystąpić do obliczeń:

ilość zatankowanego paliwa / ilość przejechanych kilometrów x 100

W ten prosty sposób możemy obliczyć średnie spalanie naszego pojazdu.

3253791163_aa5c1a81cc_mNarzędziem, które skutecznie może pomóc w obliczaniu zużycia paliwa jest system monitoringu GPS. System ten po zainstalowaniu w pojeździe precyzyjnie pokazuje kilka danych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań kontrolo paliwa np. sondy cyfrowej system pokazuje stan paliwa oraz wszystkie tankowania. Dodatkowo osoba mająca wgląd do danych z systemu może sprawdzić dokładnie dystans jaki pokonał pojazd. Na tej podstawie generowane są precyzyjne raporty zużycia paliwa dzięki którym właściciel pojazdu może w każdej chwili sprawdzić ile naprawdę spala jego pojazd w różnych warunkach. Dane o średnim zużyciu paliwa są bardzo cennymi informacjami dla osób, które zarządzają flotą pojazdów.