Ciekawe wykorzystanie GPS-u

GPS ma coraz powszechniejsze wykorzystanie. Służy ludziom nie tylko do odnajdywania drogi do miejsca docelowego, czy pomaga w monitorowaniu pojazdów w firmach transportowych. Włoscy naukowcy opracowali system, który wykorzystując system GPS pomaga znaleźć drogę do…grobu.Memorial Day - Galen Kittleson

System nosi nazwę ,,Łatwy Grób” (ang. easy grave) i powstał w mieście Molise na południu Włoch. Naukowcy, którzy go opracowali stworzyli program, który wykorzystując dane z satelity pomaga odnaleźć najkrótszą drogę do poszukiwanego nagrobka. Działa on na takiej samej zasadzie co standardowy system GPS w samochodach, z tą tylko różnicą, że tutaj zamiast adresu prowadza się inne dane, np. imię i nazwisko zmarłego.

System taki może być bardzo przydatny zwłaszcza na dużych cmentarzach w wielkich miastach, gdzie bardzo trudno jest znaleźć szybko nagrobek bliskiej nam osoby, zwłaszcza jeśli odwiedzamy go rzadko. Trwają cały czas testy programu. W planach jest również stworzenie specjalnej aplikacji na smartfony oraz tablety.

To kolejne odkrycie, które pokazuje jak wszechstronne może być wykorzystanie systemu GPS w codziennym życiu. Nauka z pewnością zaskoczy nas jednak jeszcze niejeden raz.