Samodzielna wymiana opon – o czym warto pamiętać?

Październik jest miesiącem, w którym dobrze pomyśleć o wymianie opon letnich na zimowe. Jeśli średnia temperatura powietrza wynosi ok. 7ºC, letnie ogumienie staje się niefunkcjonalne. Pytanie tylko czy konieczna jest wizyta w serwisie wulkanizacyjnym?

Samodzielna wymiana opon jest możliwa, ale nie należy do rzeczy łatwych, ponieważ konieczne jest pamiętanie o kilku kwestiach, czyli wyważeniu  opon, sprawdzeniu zbieżności kół, głębokości bieżnika oraz ciśnienia. O ile dwa ostatnie parametry są łatwe do zweryfikowania (głębokość bieżnika sprawdzimy miernikiem kosztującym zaledwie kilka złotych, a aby zmierzyć ciśnienie w oponach wystarczy skorzystać z kompresora na stacji benzynowej), o tyle wyważenie i ustawienie zbieżności kół to już proces bardziej skomplikowany.

Aby zyskać właściwe wyważenie opon konieczny jest zakup wyważarki. Urządzenie nie jest trudne w obsłudze, jednak aby w pełni wykorzystać jego możliwości, warto jest poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w wymianie opon. Niewłaściwe wyważenie będzie bowiem skutkować nierównomiernym ścieraniem opon oraz mniejszą przyjemnością z prowadzenia auta. Z kolei mierzenie zbieżności polega na ustawieniu przeciwległych kół względem siebie pod takim kątem, by uzyskać optymalny stosunek między poziomem ścieralności opon i zużywania paliwa. Tutaj również warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego.