Pierwsza pomoc podczas wypadku drogowego

Właściwe postępowanie podczas wypadku może uratować życie poszkodowanemu, dlatego każdy użytkownik ruchu drogowego powinien wiedzieć jak w takiej sytuacji się zachować.

Oczywiście jest to moment bardzo stresujący, ale niezwykle ważne jest zachowanie spokoju oraz maksymalne skupienie się na poszczególnych czynnościach. Przede wszystkim należy rozpocząć od zadbania o bezpieczeństwo własne. W tym celu kierowca będący świadkiem wypadku powinien zatrzymać samochód w bezpiecznej odległości, zapalić światła awaryjne, zaciągnąć hamulec ręczny, zgasić silnik i zabrać z sobą klucze do auta. Następnym krokiem, niezależnie od pogody i pory dnia, jest założenie kamizelki odblaskowej. Wychodząc z auta należy zabrać również telefon, gaśnicę, apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy.

Później należy przystąpić do zabezpieczenia miejsca wypadku poprzez ustawienie trójkąta w widocznym miejscu, na pasie, którego dotyczy zagrożenie. Następnie należy wyjąć kluczyki z pojazdu poszkodowanego, sprawdzić czy nie ma wewnątrz niedopałków papierosów, przeciąć kable akumulatora i przystąpić do udzielenia pomocy pasażerom i kierowcy. Na końcu należy wezwać służby ratownicze.