Odśnieżanie auta – jak nie dostać mandatu

Odśnieżenie auta przed wyjazdem z parkingu jest absolutną koniecznością. Śnieg znajdujący się na poruszającym się pojeździe jest bowiem ogromnym zagrożeniem dla innych użytkowników ruchu drogowego. Czy wiesz jednak jak zabrać się za odśnieżenie swojego samochodu, aby nie narazić się na mandat?

Wszyscy znamy scenariusz, w którym wychodzimy na mróz, a auto całe pokryte jest białym puchem natomiast na szybie zagościł szron. Większość kierowców w takiej chwili wsiada do samochodu i odpala silnik, aby ciepłe powietrze rozgrzało szyby i wnętrze wychłodzonego pojazdu. Niestety takie zachowanie jest wykroczeniem podlegającym karze pieniężnej. Funkcjonariusz może ukarać kierowcę mandatem (100 zł) jeśli silnik pracuje na postoju powyżej minuty. To jednak nie koniec. Jeśli kierowca oddali się od samochodu (np. odśnieżając) naraża się na kolejną grzywnę (50 zł). Najbardziej kosztowna może okazać się jednak sytuacja, w której policjant zarzuci powodowanie uciążliwości związanych z nadmierną emisją spalin lub nadmiernym hałasem (300 zł).
Sumując wykroczenia możemy narazić się na zapłacenie sporej kwoty. Chyba jednak warto przestrzegać przepisów i trochę zmarznąć.