Obliczanie średniego spalania paliwa

Kontrolowanie spalania samochodu jest tematem często poruszanym. Na jego zminimalizowaniu korzysta bowiem zarówno środowisko (emisja spalin powoduje degradację powietrza, wody, gleby oraz organizmów żywych), jak i portfel właściciela pojazdu (paliwo jest bardzo drogie, a jego zakup to rocznie ogromny wydatek).

W celu obliczenia zużycia paliwa należy zacząć od zebrania danych. Konieczne jest poprawne oszacowanie ilości paliwa znajdującego się w baku. Najlepiej sprawdza się metoda zatankowania do pełna oraz wyzerowanie dziennego licznika (lub spisanie jego wartości po tankowaniu). Następnie, aby test był jak najbardziej miarodajny, należy przejechać minimum 100 km, a im więcej, tym lepiej. Kiedy kontrolka paliwa będzie wskazywać podobny poziom co wcześniej, ponownie tankujemy do pełna. Ilość paliwa zapisujemy, podobnie jak stan licznika dziennego (lub odejmujemy otrzymany wynik od stanu początkowego).

Specjaliści jednoznacznie twierdzą, że największy wpływ na wysokie spalanie ma nieświadomość kierowców oraz prowadzenie samochodu pod wpływem emocji. To one determinują styl jazdy oraz częste i niepotrzebne używanie pedału gazu.