O czym pamiętać przed wyjazdem na majówkę?

Jutro rozpoczyna się długi weekend majowy. Pomimo tego, że w tym roku jest on tylko o jeden dzień dłuższy od normalnego weekendu to i tak pewnie duża część osób ma już zaplanowany wypoczynek w różnych stronach Polski. Na dogach można spodziewać się dużego ruchu już dziś po południu. Do wyjazdu przygotowany musi być zarówno auto, jak i sam kierowca.

majowkaPrzed wyruszeniem w trasę koniecznie trzeba zadbać o stan techniczny samochodu. Zacząć należy od sprawdzenia ważności aktualnego przeglądu. Brzmi banalnie, ale wielu kierowców o tym zapomina. Przed wyjazdem bezwzględnie należy sprawdzić kilka elementów. Zacząć należy od poziomu wszystkich płynów w samochodzie: oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy i do spryskiwaczy. Jeśli poziom jest zbyt niski należy go uzupełnić. Ważne jest również sprawdzenie działania wszystkich świateł oraz kierunkowskazów w samochodzie. Każdy kierowca powinien dodatkowo mieć ze sobą zapasowy komplet żarówek i bezpieczników. Kolejny ważny krok to opony. Należy sprawdzić prawidłowe ciśnienie w kołach oraz stan zużycia bieżnika. Prawo wymaga by nie był on mniejszy niż 1,6 mm. W praktyce natomiast jeśli jego grubość jest poniżej 3 mm powinniśmy zmienić opony. Ważne jest również koło zapasowe. Jeśli nie będzie w nim odpowiedniego ciśnienia to na nic nam się zda w przypadku złapania gumy. Nie należy zapominać również o komplecie narzędzi niezbędnych przy wymianie koła. Skontrolować należy także stan układu hamulcowego. Jakiekolwiek piski lub wydłużony czas hamowania to oznaki, że trzeba koniecznie odwiedzić warsztat samochodowy.

Kierowca przed wyjazdem powinien wcześniej dobrze zaplanować trasę. GPS w takiej podróży to podstawa, ale na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą atlas. Trasę najlepiej wprowadzić do nawigacji wcześniej, a nie w dniu wyjazdu. Warto sprawdzić również czy na drogach nie ma żadnych utrudnień w ruchu, np. remontów. Kierowca powinien robić przerwy co 2 – 3 godziny drogi, nawet jeśli nie czuje zmęczenia. Podczas postoju warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie. Przerwa powinna trwać min. 15 minut. By uniknąć zmęczenia i senności najlepiej nie jeść obfitych posiłków. Podczas długiego prowadzenia auta sprawdzi się również kawa.

Życzymy wszystkim udającym się na majówkę udanego wypoczynku oraz bezpiecznego powrotu.