Na czym opiera się skuteczność GPS?

Obecnie u każdego w aucie lub w smartfonie można znaleźć system GPS, który umożliwia odnalezienie miejsca i wyznaczenie do niego trasy. Na czym jednak polega jego skuteczność, dzięki której tak chętnie z niego korzystamy na co dzień?

Odpowiadając na to pytanie przybliżymy jego działanie, które polega na wyznaczaniu pozycji opierając się na pomiarze czasu dotarcia sygnału z satelity do odbiornika. Satelita nawigacyjny wysyła dane o własnej pozycji do odbiornika GPS, a on dokonuje porównania czasu transmisji sygnału i przez to oblicza pozycję na mapie. Istnieją jednak dwie kategorie urządzeń GPS czyli PPS dostępny tylko dla wojska i SPS stosowany przez osoby cywilne. Mimo, że na początku SPS był mniej dokładny od PPS to już od roku 2000 precyzja jego wzrosła, dzięki wyłączeniu dodatkowo umyślnie generowanego zagłuszenia.

Monitoring GPS ze względu na duży zakres danych i precyzyjność jest popularnym urządzeniem stosowanym w przedsiębiorstwach z branży transportu, spedycji i logistyki, usług serwisowych czy branży budowlanej. Zapewnia doskonały monitoring i lokalizowanie pojazdów, przez co zwiększa się bezpieczeństwo, a dodatkowo ułatwione jest zarządzanie flotą.