Krowy z GPS-em

System nawigacji satelitarnej ma coraz więcej nieszablonowych zastosowań. Świat nauki informuje nas o coraz to nowszych projektach, które opierają się o wykorzystanie GPS- u. Jednym z nich jest wykorzystanie systemu do monitoringu krów.

14793987543_f9426eebdb_mTaki system jest testowany obecnie na jednej z farm w Wielkiej Brytanii. Projekt nosi nazwę ,,The Cow Tracking Project”. Zwierzętom zostały zainstalowane specjalne plakietki zawierające nadajnik GPS. Właściciel stada może śledzić dane wysyłane przez urządzenia przez całą dobę, dzięki podłączeniu nadajników do internetu. Co to daję? Dzięki temu można w szybki sposób ustalić czy nie dzieje się coś złego. Jeśli krowa nie trzyma się reszty stada lub jej zachowanie odstaje od reszty wówczas farmer może bez problemu zlokalizować taką sztukę i sprawdzić czy wszystko jest z nią w porządku. W ten sposób można szybko wykluczyć ewentualną chorobę, co może uchronić resztę stada. W przypadku ras krów hodowanych na mięso, których cena jest bardzo wysoka takie wykorzystanie GPS – u ma swoje ekonomiczne racje. Pozwala to bowiem na zaoszczędzeniu na ewentualnych kosztach leczenia stada.

W Wielkiej Brytanii jest to pierwszy taki przypadek, kiedy system do monitorowania pozycji został wykorzystany na dużą skalę do ochrony zwierząt. Wygląda jednak na to, że w przyszłości będzie to powszechne rozwiązanie, które wykorzystają również inni hodowcy. W Polsce tego typu technologia jest stosowana w celu ochrony dzikich i zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak rysie czy niedźwiedzie brunatne. Czekamy teraz na pierwsze komercyjne zastosowanie.