Kontrola paliwa z systemem monitoringu GPS

Paliwo jest jednym z głównych kosztów ponoszonych przez właścicieli aut. Dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą kontrola zużycia paliwa jest szczególnie istotna. Już przy kilku pojazdach wzrost lub spadek ilości zużywanego paliwa ma bezpośrednie przełożenie na zyski firmy. Skutecznym narzędziem, które pomaga w kontroli paliwa jest system monitoringu GPS.

6588206371_9fbeae65ef_mKontrolować paliwo można na 3 sposoby. Pierwszy z nich to sonda cyfrowa, która obecnie jest najbardziej rozpowszechnionym zabezpieczeniem tego typu. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo precyzyjna i podaje bardzo dokładnie wszystkie parametry związane z paliwem. Sonda montowana jest w zbiorniku pojazdu w pozycji pionowej. Dzięki temu mierzy aktualny poziom paliwa. Właściciel pojazdu dzięki raportom z sondy doskonale widzi jak zmieniał się stan paliwa. Można dzięki nim wyłapać ewentualne upuszczenia. Kolejny sposób kontroli paliwa wykorzystywany w systemach monitoringu GPS to Magistrala CAN. Rozwiązanie to popiera się na danych, które pochodzą z komputera znajdującego się w pojeździe. Informacje takie jak zużycie paliwa czy obroty silnika za pośrednictwem nadajnika GPS są wysyłane do właściciela pojazdu. Magistrala CAN nie może być jednak stosowana we wszystkich typach aut. Warunkiem koniecznym jest tutaj posiadanie komputera pokładowego, co w starszych pojazdach jest trudne do spełnienia. System monitoringu GPS pozwala również kontrolować paliwo poprzez zabezpieczenie jego wlewu, czyli tzw. elektroniczny korek. Za jego pośrednictwem właściciel pojazdu otrzymuje informacje o dokładnej lokalizacji oraz czasie w którym korek był otwarty bądź zamknięty. Korek dodatkowo jest wyposażony w specjalną siatkę, która zabezpiecza przed kradzieżą paliwa. Dodatkowo w przypadku nieuprawnionego otwarcia wlewu paliwa w aucie uruchomi się alarm dźwiękowy. To rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane we wszystkich typach pojazdów.

Niezależnie od wybranego sposobu zabezpieczeń system monitoringu GPS pozwala właścicielom firm transportowych i nie tylko na ścisłą kontrolę zużycia paliwa oraz co za tym idzie, na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wdrożyć to rozwiązanie w swojej firmie i przekonać się o jego skuteczności.