Kontrola paliwa sprzętu komunalnego

Nadzorowanie ilości zużywanego paliwa przez sprzęt komunalny nie należy do łatwych zadań. Często trudno jednoznacznie określić jaką trasę przebył pojazd i ile paliwa powinien zużyć. Wychodząc naprzeciw tym trudnościom proponujemy trzy sposoby kontroli.

Pierwszym z nich jest wprowadzenie do zbiornika sondy cyfrowej. Umieszcza się ją bezpośrednio w zbiorniku, w pionowy sposób, tak aby mierzyła jego poziom. Jej główną zaletą jest bardzo dokładny odczyt parametrów. Bez problemu wskazuje tankowania lub ewentualne upuszczenia. Aktualnie jest to najczęstsza i najbardziej popularna forma kontroli. Drugą możliwością jest magistrala CAN (Conroler Area Network). Chodzi tutaj o wyciągnięcie informacji z komputera pokładowego pojazdu. Dzięki nadajnikowi GPS dane dotyczące zużycia paliwa, obrotach silnika oraz przebiegu są wysyłane na serwer, a po przetworzeniu pokazane na panelu naVira.

Warto wspomnieć, że zależnie od kilku czynników nie we wszystkich pojazdach istnieje możliwość zastosowania tego rozwiązania. Trzecim sposobem jest montaż elektronicznego korka zabezpieczającego wlew paliwa. Urządzenie bezprzewodowo łączy się z transporderem zainstalowanym w kołnierzu wlewu paliwa. Każde otwarcie i zamknięcie korka jest sygnalizowane.