Kontrola paliwa pojazdów ciężarowych

Kontrola paliwa w samochodach ciężarowych w ostatnich latach nabrała szczególnego znaczenia z racji częstych incydentów związanych z jego upuszczaniem.

Na szczęście nasz system kontroli GPS daje możliwość monitorowania ilości paliwa w baku ciężarówki na jeden z trzech sposobów. Monitoring może się odbywać za pomocą sondy cyfrowej i jest to najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie. Daje także stabilne odczyty. Monitorowanie może się także odbywać przy pomocy magistrali CAN. W praktyce polega to na wyciąganiu danych z komputera pokładowego ciężarówki. Następnie są przesyłane na serwer, gdzie są od razu dostępne do podejrzenia.

Rozwiązanie to pozwala także na wgląd w obroty silnika oraz przebieg jednakże nie da się go zastosować w każdym pojeździe. Wszystko zależy od marki auta i roku jego produkcji. Trzecią metodą jest zabezpieczenie wlewu paliwa. Elektroniczny korek wykorzystuje technologię RFID, która pozwala na bezprzewodowe połączenie z transponderem, dzięki czemu otrzymujemy informacje o miejscu, czasie otwarcia i zamknięcia korka.