GPS w komórce – wady i zalety

Wielu kierowców podczas podróży po Polsce w celach nawigacji wykorzystuje swoje telefony komórkowe. Czy to dobre rozwiązanie? W dzisiejszym wpisie o tym, jakie są wady i zalety korzystania z systemu GPS w komórce.

5368261471_a912fec8c3_mSmartfony są obecnie urządzeniami powszechnymi. Ma je niemal każdy z nas. Największym plusem telefonu jest to, że może się przydać do wielu dodatkowych funkcji, poza samym dzwonieniem. Smartfony od jakiegoś czasu stają się coraz bardziej wielozadaniowe. Potrafią też nawigować kierowcę w czasie jazdy. Jakie są zatem plusy takiego rozwiązania? Smartfon jest na pewno poręczny i nosimy go zawsze przy sobie, więc ryzyko, że go zapomnimy i nie uda nam się trafić do celu jest raczej niewielkie. Dzięki połączeniu z internetem smartfon dostarcza o wiele więcej aktualnych danych niż tradycyjna nawigacja GPS. Specjalne aplikacje poinformują nas o korkach, utrudnieniach na drodze, fotoradarach czy kontroli policyjnej. Bardzo duży jest również wybór aplikacji i programów służących do nawigowania kierowców, w tym także bezpłatnych. Mnogość ofert sprawia, że użytkownik smartfona z pewnością znajdzie aplikację spełniającą jego potrzeby i oczekiwania. Tradycyjna nawigacja jest stworzona z myślą o kierowcach i użytkowaniu jej w samochodach. Ma służyć tylko i wyłącznie temu, żeby doprowadzić kierującego do celu swojej podróży. Jej ekran jest więc większy niż w smartfonie i z reguły bardziej wyraźny, nawet w ostrym słońcu lub w nocy. Bateria w tradycyjnej nawigacji GPS wystarcza na zdecydowanie dłużej niż w telefonie. Kierowca kupujący profesjonalną nawigację nie musi martwić się o dodatkowe uchwyty, ponieważ są one dołączane do zestawu. W droższych modelach kierowcy mają dodatkowo zapewnioną dożywotnią aktualizację map.

Na pytanie który sprzęt jest lepszy nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od kierowcy i jego indywidualnych potrzeb oraz upodobań. Niezależnie od wyboru pamiętajmy, że system GPS to tylko pomoc w trakcie jazdy. Najważniejszy zawsze jest kierowca, jego umiejętności i zdrowy rozsądek.