Funkcje komunikatorów w systemie GPS

Większość flot przemiesza się na dużych obszarach krajowych i międzynarodowych. Ważna jest, więc przy tym komunikacja między zarządzającym flotą a poszczególnymi kierowcami. Dlatego system GPS posiada funkcję komunikatora, dzięki której obie strony mogą się ze sobą kontaktować z dowolnego miejsca za darmo.

Zamieszczony w systemie GPS komunikator dodatkowo posiada także funkcję, która sama informuje zarządzającego daną flotą pojazdów o wszelkich nieprawidłowościach podczas jazdy. Szczególnie w przypadku przekroczenia prędkości, zmiany trasy czy za długiego czasu pracy. Oprócz powiadomień komunikator służy również do ułatwienia kontaktu z kierowcą, któremu można przesyłać wiadomości tekstowe bezpośrednio na komórkę. Stanowi on, więc tym idealne rozwiązanie zwłaszcza dla firm międzynarodowych, ponieważ wpłynie to na zmniejszenie ich kosztów. Komunikator ze względu na połączenie z systemem nawigacyjnym informuje także o ruchu, postojach i korkach.

Oprócz tego wysyła również powiadomienia odnośnie słabego stanu akumulatora lub silnika znajdującego się w pojeździe. Dzięki temu stanowi on nie tylko możliwość porozumiewania się, ale również monitorowania jazdy, pracy i sprzętu. Dlatego funkcja ta najczęściej określana jest mianem komunikatora systemu GPS 2 w 1, ponieważ łączy on nawigację z komunikacją całkowicie za darmo, niezależnie od miejsca i ilości wiadomości.