Funkcja automatycznego parkowania

Nowoczesne samochody wyposażone są w szereg udogodnień, które sprawiają, że poruszanie się pojazdem jest łatwiejsze.
Wielu kierowcom dużą trudność sprawia parkowanie, szczególnie w centrum zatłoczonego miasta lub w godzinach szczytu. Znalezienie odpowiedniego miejsca często wymaga dłuższych poszukiwań dlatego z pomocą przychodzą automaty parkujące.

Urządzenia te są bardzo zróżnicowane. Zależnie od modelu i marki samochodu można trafić na automat działający całkowicie samodzielnie oraz taki, który wymaga zaangażowania ze strony kierowcy. Podstawowe automaty parkujące przejmują kontrolę nad kierownicą, po czym wydają kierującemu polecenia, np. włącz bieg. Z kolei w autach posiadających automatyczną skrzynię biegów, system jest całkowicie autonomiczny. Po stronie kierowcy pozostaje jedynie wyszukanie miejsca oraz przyciskanie przycisku do chwili, aż samochód nie zostanie zaparkowany i system nie zaciągnie hamulca postojowego.

Funkcja automatycznego parkowania nie jest jednak pozbawiona wad. Pierwszą z nich jest fakt, że system działa dość wolno, a kolejną to, że nie można mieć pewności czy zadziała on sprawnie i nie uderzy w inne auto.