Ekologiczna jazda, czyli eco – driving

Eco – driving zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Jego idea opiera się takim stylu prowadzenia samochodu, który jest jednocześnie ekologiczny i ekonomiczny. Wysokie ceny paliw oraz rosnąca w społeczeństwie troska o środowisko naturalne sprawia, że coraz więcej kierowców stara się jeździć zgodnie z zasadami eco – drivingu. Poznajmy zatem główne założenia tego stylu jazdy.

10435706823_f403648ab1_mEco – driving narodził się stosunkowo niedawno w krajach, które są znane z troski o przyrodę – w Finlandii i Szwajcarii. Szybko jednak mieszkańcy innych krajów świata zaczęli interesować się jego założeniami. Najważniejsza zasada eco – drivingu brzmi: mniejsze spalanie paliwa to mniejsze zanieczyszczenie środowiska i większe oszczędności. W myśl tych zasad należy prowadzić auto płynnie, czyli bez gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Potrzebna jest tutaj rozwaga oraz umiejętność przewidywania zachowań innych kierowców na drodze. Należy wyłączać silnik samochodu zawsze, kiedy zatrzymujemy się na dłużej niż minutę. W myśl zasad eco – drivingu nie powinno jeździć się na popularnym ,,luzie”. Zamiast wrzucać jałowy bieg, a później hamować lepiej wytracać prędkość poprzez stopniową redukcję biegów. By oszczędzać paliwo powinno się jak najszybciej zmieniać biegi. Samochody palą bowiem najmniej, jeśli jadą na najwyższym biegu. Ważne jest również prawidłowe operowanie gazem. Pedał gazu powinno wciskać się max. do ¾ głębokości. W redukcji zużycia paliwa pomaga również dbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach samochodu oraz ograniczenie zbędnego obciążenia. Najlepiej usunąć z bagażnika zbędne przedmioty. Jeśli jeździmy z bagażnikiem na dachu to demontujmy go, jeśli z niego nie korzystamy, ponieważ zwiększa on niepotrzebnie tylko opór powietrza.

Zasady eco – drivingu nie dotyczą wyłącznie aut osobowych. Styl jazdy kierowców samochodów ciężarowych mogą z powodzeniem kontrolować właściciele firm transportowych. Służy temu system monitoringu GPS. Posiada on wbudowaną funkcję eco – driving, która na bieżąco analizuje styl jazdy kierowcy. W razie nagłych przyspieszeń i hamowań oraz nadmiernej prędkości system od razu poinformuje właściciela pojazdu. System monitoringu w ten sposób pozwala na kontrolowanie stylu jazdy kierowcy: czy nie jeździ zbyt niebezpiecznie i czy nie spala za dużo paliwa. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku dużych firm transportowych nawet niewielki spadek ilości zużywanego paliwa przekłada się na większe zyski. Warto więc kontrolować styl jazdy pracowników z systemem monitoringu GPS.