Bezpieczny rower z GPS – em

W Polsce coraz więcej ludzi świadomie przerzuca się na jazdę rowerem. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze, zdrowsze i ekologiczniejsze niż jazda samochodem. Wraz z modą na jazdę rowerem oraz i ich zwiększoną sprzedażą bardzo często dochodzi do kradzieży rowerów. Dobry jednoślad jest wart nawet kilka tysięcy złotych i jego kradzież na pewno będzie dla właściciela bolesna. Czy można zatem skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Okazuje się, że tak.

rowerCoraz częściej do ochrony rowerów przed złodziejami wykorzystuje się odbiorniki GPS. Urządzenia te są naprawdę niewielkich rozmiarów, dzięki czemu mogą być ukryte w sposób niewidoczny dla złodzieja. Jak to działa w praktyce? GPS jest zintegrowany z telefonem komórkowym właściciela. Za każdym razem kiedy rower przekroczy wyznaczoną strefę bezpieczeństwa zostanie wysłany automatycznie SMS z odpowiednią informacją. W zależności od zaawansowania systemu możliwe jest również ustawienie innych alertów, jak np. powiadomienie o zanotowanym wstrząsie czy wykryciu ruchu. Dodatkowo taki system zainstalowany w rowerze pokazuje zawsze aktualną pozycję jednośladu. Można ją śledzić na ekranie komputera lub wybranego urządzenia mobilnego. W przypadku kradzieży bardzo łatwo jest namierzyć rower i go odzyskać. Ale GPS w jednośladzie to także wiele innych dodatkowych korzyści dla właściciela. Umożliwia on zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi przebytej trasy oraz jej parametrów. Właściciel może w szybki sposób zobaczyć jaki dystans pokonał i odtworzyć dokładnie swoją trasę na mapie. Jest to szczególnie przydatne w przypadku jazdy w trudno dostępnym terenie, np. w górach.

Dedykowane systemy monitoringu GPS dla rowerów dopiero zaczynają pojawiać się w Polsce. Jest jednak pewno, że z czasem ich wybór będzie coraz większy. Inwestycja w takie urządzenie pomoże w skutecznym zabezpieczeniu jednośladu przed kradzieżą.