Bezpieczeństwo na autostradzie

Autostrady to dla wielu kierowców ulubiony typ dróg. Wynika to z faktu, że można rozpędzić się tam do znacznie wyższej prędkości niż w mieście, przez co trasę pokonujemy szybciej. Poza tym zdecydowanie rzadziej można tam utknąć w korku.

Nie zmienia to jednak faktu, że kierowca musi pozostać skupiony, ponieważ taka jazda może powodować znużenie. O bezpieczeństwie na autostradzie decyduje wiele czynników. Bardzo ważne jest dostosowanie prędkości do przepisów oraz warunków na drodze. Zabronione jest natomiast cofanie i jakiekolwiek zatrzymywanie się w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Wyjątek stanowi jedynie awaria auta. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji nie można holować pojazdu – konieczne jest skorzystanie z pomocy drogowej.

Na autostradzie poruszamy się pasem prawym, lewy natomiast służy do wyprzedzania. Ten manewr z kolei musi być poprzedzony obserwacją całości otoczenia, dostosowaniem prędkości i pewnością ruchu. Należy również pamiętać, że wszystkie pojazdy rozpędzają się do dużej prędkości. Warto zatem zachować bezpieczny odstęp pomiędzy pozostałymi autami.